Register

Fields marked with an asterisk (*) are required.

Open/Close
  • ktirio_b_isigio2.jpg
  • ktirio_b_isigio3.jpg
  • ktirio_b_skala_orofou.jpg

Οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών του φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2021-2022, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2021. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σύμφωνα με τα όσα προβλέπονται στις παρ. 7 και 8 του άρθρου 7 του ΠΔ 79/2017 (Α 109), όπως η τελευταία παράγραφος αντικαταστάθηκε και ισχύει.

Στο Σχολείο μας εγγραφονται οι μαθητές και μαθήτριες που διαμένουν εντός των ορίων της σχολικής περιφέρειας που ορίστηκαν ύστερα από απόφασης της Δνσης Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας και είναι: Όρια Σχολείου

Τη σχολική χρονιά 2021-2022 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως 31-12-2015. Σας γνωρίζουμε ότι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή μαθητών στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

1.        Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Σας ενημερώνουμε ότι από το σχολικό έτος 2016-17 και εφεξής, για την εγγραφή των μαθητών στα Δημόσια Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ. (Φ.6/498/57863/Δ1, 6-4-2016) Προκειμένου να γίνει η σχετική αναζήτηση απαιτούνται τα παρακάτω στοιχεία: 1. επώνυμο μαθητή 2. όνομα μαθητή 3. όνομα πατέρα 4. όνομα μητέρας 5. ημερομηνία γέννησης, τα οποία δηλώνει ο γονέας/κηδεμόνας του μαθητή με Αίτηση εγγραφής -  υπεύθυνη δήλωσή του που παίρνει από το Σχολείο.

2.        Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού(Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν  τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3.        Το Ατομικό Δελτίο Υγείας  Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Το Α.Δ.Υ.Μ. καταρτίζεται και συμπληρώνεται από ιατρούς των οικείων Μονάδων Υγείας του Πρωτοβάθμιου Εθνικού Δικτύου Υγείας (Κέντρα Υγείας, Πολυδύναμα Περιφερειακά ιατρεία κτλ.) ή των Εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων ή των ιδιωτών ιατρών συμβεβλημένων με τον Εθνικό Οργανισμό Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.) ή τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των γονέων και κηδεμόνων ή από ιδιώτες ιατρούς (χωρίς σύμβαση με ασφαλιστικά ταμεία). Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής του Α.Δ.Υ.Μ. είναι παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!Πάνω στο ΑΔΥΜ ο γιατρός να σημειώνει: 1. ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια 2. Συμμετοχή χωρίς περιορισμούς στο μάθημα της γυμναστικής, όταν η υγεία του μαθητή το επιτρέπει.

4.        Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του Διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή. «…Οι Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων, ελέγχουν με ιδιαίτερη προσοχή το εν λόγω αποδεικτικό στοιχείο (πχ. λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο οικίας ή άλλο έγγραφο, προκειμένου οι μαθητές να εγγράφονται αποκλειστικά και μόνο στα όρια της σχολικής τους περιφέρειας (άρθρο 5 ΠΔ 79/2017 (Α 109) όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 23 του Ν. 4559/2018 (Α 142).

5.        Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου.

Αίτηση - Ερωτηματολόγιο (εκτύπωση)

Αίτηση - Ερωτηματολόγιο (φόρμα)

ΑΔΥΜ

Οδηγίες εγγραφής

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Α. ΚΑΤΣΙΜΑΡΔΟΣ

Τα σχόλια μόλις έκλεισαν για το άρθρο.

Επισκέπτες

Σήμερα
Χθες
Τρέχουσα εβδομάδα
Τελευταία εβδομάδα
Τρέχων μήνας
Τελευταίος μήνας
Σύνολο

Your IP: 10.2.32.21
2021-09-27 09:44

Έναρξη μαθημάτων Σχολικού Έτους 2021-2022

Με την έναρξη του νέου σχολικού έτους σάς γνωρίζουμε ότι ο καθιερωμένος Αγιασμός θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 08:15 παρουσία εκπαιδευτικών και μαθητών τηρώντας όλα τα απαραίτητα και αναγκαία μέτρα για τον περιορισμό του κορονοϊού.

Οι μαθήτριες - μαθητές προσέρχονται στον χώρο του Σχολείου από 08:00 έως 08:10 επιδεικνύοντας το self test που θα κάνουν την προηγούμενη ημέρα στους εκπαιδευτικούς που θα βρίσκονται στην πόρτα εισόδου του Σχολείου.

Η χρήση μάσκας εντός του σχολικού χώρου είναι υποχρεωτική.

Η αποχώρηση των μαθητών θα γίνει μετά το τέλος του Αγιασμού.

Οι μαθητές θα λάβουν τα βιβλία την επόμενη ημέρα.

Ο Διευθυντής του Σχολείου και το Διδακτικό προσωπικό εύχονται σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟ.