Επίσκεψη στην έκθεση ζωγραφικής της κ. Μαρίνας Κουτσοσπύρου

Στις 18 -19/1/2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’, Στ’ τάξεων μαζί με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους επισκεφτηκαν την gallery “Ταξιδεύουσα” και ξεναγήθηκαν στην έκθεση ζωγραφικής “Αφηγήσεις”της κ. Μαρίνας Κουτσοσπύρου. Οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να δουν τους πίνακες από κοντά και να ακούσουν την ιστορία τους.

Η κυρία Μαρίνα Κουτσοσπύρου μας είπε ότι με κάθε πινελιά ή σκιά, αφηγείται µια ιστορία που υπερβαίνει πολλές φορές τα περιορισµένα πλαίσια της πραγµατικότητας και ανοίγει πόρτες σε έναν κόσµο νέων ερµηνειών και ατελείωτο χώρο ανακαλύψεων. Από την πραγµατική ενατένιση ενός τοπίου ή την ονειρική µιας ουτοπίας µετατρέποντας έτσι την άυλη αισθησιακή ή φαντασιακή εµπειρία σε ενσώµατη αισθητική.

Πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο για να ανοίξετε την περιγραφή της συγκεκριμένης έκθεσης από την κυρία Μαρίνα Κουτσοσπύρου:

“Αφηγήσεις”